Komory dojrzewalniczo-klimatyzacyjne
Komora dojrzewalniczo-klimatyzacyjna została zaprojektowana z myślą o obróbce termicznej mięs i mięsnych produktów. Dzięki zastosowaniu w pełni programowalnej jednostki sterowniczej w komorze dojrzewalniczo-klimatyzacyjnej mogą być przeprowadzane wszystkie znane dziś produkcyjne procesy dojrzewania i suszenia wędlin.
Podstawowym zadaniem jednostki sterowniczej jest płynna regulacja parametrów procesu dojrzewania (temperatury, wilgotności względnej oraz czasu procesu). W sytuacji, gdy komora dojrzewalniczo-klimatyzacyjna wyposażona jest w dymogenerator, jednostka sterująca uruchomi go w zadanym czasie procesu produkcyjnego.
W pełni zautomatyzowana konstrukcja komory dojrzewalniczo-klimatyzacyjnej zapewnia równomierną cyrkulację klimatyzowanego powietrza w obrębie materiału znajdującego się wewnątrz komory. Osiągnięcie stałej jakości wyrobów gwarantuje także odpowiednie rozłożenie wyrobów wewnątrz urządzenia w szczególności na wózkach.
Komora dojrzewalniczo-klimatyzacyjna przeznaczona jest do prowadzenia procesów dojrzewania, suszenia, ciepłego i zimnego wędzenia oraz przechowywania wędlin, szynek, boczków, itp. Komora przystosowana jest do produkcji wędlin surowo-dojrzewających, salami oraz innych długotrwałych produktów (ryby, drób, sery).
Produkcyjne procesu dojrzewania prowadzi się w zakresie temperatur od 12° C do 30° C i wilgotności względnej powietrza od 60% do 95%. W zależności od rodzaju produktu przy pełnym nałożeniu standardowych wózków maksymalny ubytek wagi w ciągu 24 godzin nie przekracza 4%.
Pod komorę dojrzewalniczo-klimatyzacyjną mogą być zaadaptowane także istniejące pomieszczenia Klienta - komora „szyta na wymiar”.
System kanałów powietrznych wykonany jest w całości ze stali kwasoodpornej. Na system kanałów nawiewowych składają się dwa kanały nawiewu (lewy i prawy) natomiast w zależności od szerokości pomieszczenia system kanałów wyciągowych składa się z dwóch i więcej kanałów zasysania. Równomierny rozkład klimatyzowanego powietrza zapewniają regulowane klapy powietrza usytuowane w kanałach nawiewowych. Ustalenie wielkości puzonów powietrznych wmontowanych w kanały nawiewu dokonuje się w odniesieniu do wielkości komory lub objętości cyrkulującego powietrza. W zależności od wielkości strefy obróbki z zastosowaniem odpowiedniej kombinacji pracy klap powietrznych wykorzystuje się naprzemienne podawanie powietrza zapewniające prawidłową cyrkulację powietrza w całej objętości komory dojrzewalniczo-klimatyzacyjne.
Uniwersalny sterownik mikroprocesorowy komory dojrzewalniczo-klimatyzacyjnej pozwala na realizację wszystkich procesów stosowanych w technologii dojrzewania wędlin z pełną wizualizacją na ekranie panelu dotykowego.
Wysokie bezpieczeństwo procesów w komorze zapewniają:
- sprawny i ekonomiczny system przepływu powietrza,
- automatyka pracy pod reżimem wilgotności i temperatury zadanej,
- kontrola wzrostu niepożądanej pleśni i przebarwień,
- kontrola aktywności wody na powierzchni produktów,
- mikroklimat pozwalający uzyskać na produkcie czystą i suchą powierzchnię, mającą wpływ na wygląd ogólny, strukturę i konsystencję wyrobu.
Dane techniczne
Poniższa tabela podaje przykładowe dane komór dojrzewalniczo-klimatyzacyjnych.